Attēls ar Iekšējās drošības biroja logo

Iekšējās drošības birojs Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai oktobra sākumā nosūtīja kriminālprocesu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes amatpersonu un sertificētu detektīvu par dienesta pilnvaru pārsniegšanu. Vienlaikus prokuratūrai kriminālprocesa ietvaros tika nodots process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu detektīvsabiedrībai, kuras interesēs, iespējams, ticis izdarīts noziedzīgais nodarījums.

Iekšējās drošības birojs pirmstiesas izmeklēšanas gaitā noskaidroja, ka Valsts policijas amatpersona pārsniedza tai piešķirtās tiesības un pilnvaras, un, ļaunprātīgi izmantojot savu kā Valsts policijas amatpersonas statusu, ieguva ziņas par kriminālprocesu, kuru tā nebija pilnvarota izmeklēt. Iekšējās drošības birojs guva pierādījumus tam, ka pēc norādīto ziņu iegūšanas, tās netika sniegtas Valsts policijas attiecīgā kriminālprocesa virzītājam, bet gan tika nodotas sertificētam detektīvam, kurš šīs darbības organizēja un iegūtās ziņas izmantoja detektīvsabiedrībā detektīvdarbības veikšanai, pretī saņemot atlīdzību vairāku tūkstošu eiro apmērā.

Pret Valsts policijas amatpersonu rosināts uzsākt kriminālvajāšanu par Krimināllikuma 317.panta otrajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu – par dienesta pilnvaru pārsniegšanu mantkārīgā nolūkā, savukārt pret detektīvu rosināts uzsākt kriminālvajāšanu par Krimināllikuma 20.panta otrajā daļā un 317.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu - par dienesta pilnvaru pārsniegšanas mantkārīgā nolūkā organizēšanu.

Iekšējās drošības birojs atgādina, ka nevienu personu nevar uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kamēr tās vaina nav pierādīta Kriminālprocesa likumā paredzētajā kārtībā.

Iekšējās drošības birojs ir iekšlietu ministra tiešā pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kuras funkcijās ietilpst atklāt, izmeklēt un novērst noziedzīgus nodarījumus, kurus izdarījuši Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu (izņemot - Valsts drošības dienesta) nodarbinātie, kā arī ar vardarbību saistītus noziedzīgos nodarījumus, kurus pildot dienesta pienākumus izdarījušas Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm vai Ostas policijas un pašvaldības policijas darbinieki.