VEIKTIE UN PASŪTĪTIE PĒTĪJUMI
2020. gadā pēc Iekšējās drošības biroja pasūtījuma veikts SKDS pētījums par sabiedrības saskarsmi un iespējamo toleranci pret noteiktu iestāžu nodarbināto izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem (turpmāk – Pētījums). Pētījumā aptaujātas vairāk nekā 1000 personas vecumā no 18-75 gadiem no visas Latvijas reģioniem.
Pētījuma rezultātā izdarīti sekojoši galvenie secinājumi:
- 2020. gada decembra Latvijas iedzīvotāju aptaujas dati liecina, ka vairāk nekā trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju ziņotu, ja saskartos ar šādās iestādēs strādājošo pretlikumīgu rīcību. Tomēr aptuveni puse jeb 51% iedzīvotāju par to neziņotu. Biežāk minētie iemesli, kādēļ respondenti neziņotu par šādu rīcību, ir uzskats, ka tāpat neko nepanāktu (25%), un ka nav vēlmes iesaistīties pārkāpuma izskatīšanas procesā. Lai gan to respondentu īpatsvars, kuri neziņotu par pārkāpumu, salīdzinot ar 2019. gadu, nav būtiski mainījies, tomēr ir samazinājies to respondentu īpatsvars, kuri neziņotu, jo uzskata, ka tāpat neko nepanāks. Biežāk par pārkāpumiem ziņotu respondenti ar augstāku izglītības līmeni, augstiem ienākumiem, ģimenē latviski runājošie un publiskajā sektorā strādājošie.
- Saskaņā ar aptaujas datiem, 10% iedzīvotāju norādījuši, ka pēdējo piecu gadu laikā viņi vai viņu ģimenes locekļi ir nonākuši situācijā, kad piedzīvots pārkāpums no iepriekš uzskaitīto iestāžu nodarbināto puses, bet par to nav ziņojuši, turpretī 86% nav bijuši tādā situācijā. Salīdzinot ar 2019. gada datiem, ir samazinājies to respondentu īpatsvars, kuri paši vai viņu ģimenes locekļi ir nonākuši šādās situācijās.
- Domājot par to, vai policijas amatpersonas drīkst pielietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus (piemēram, roku dzelžus, sasiešanas līdzekļus, steku, elektrošoku, gāzes baloniņu, u. c.), lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību, kopumā gandrīz puse jeb 48% iedzīvotāju uzskata, ka tās to drīkst (noteikti drīkst — 13%, vairāk sliecas domāt, ka drīkst —35%), turpretī kopumā 45% aptaujāto uzskata, ka nedrīkst (noteikti nedrīkst — 20%, vairāk sliecas domāt, ka nedrīkst — 25%). Salīdzinot ar 2019. gada datiem, ir samazinājies to respondentu īpatsvars, kuri uzskata, ka policijas amatpersonas drīkst pielietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību.
*Valsts policija, Pašvaldības policija, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts robežsardze, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs, Nodrošinājuma valsts aģentūra, Ieslodzījuma vietu pārvalde (ieslodzījuma vietas), Ostas policija.