2021. gada septembra sākumā Iekšējās drošības birojs (IDB) ir pabeidzis pirmstiesas izmeklēšanu vērienīgā ar valsts austrumu robežas izbūvi saistītā kriminālprocesā un nosūtījis Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālprocesu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām bijušajām Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes amatpersonām, būvuzraugu, kā arī pret uzņēmēju un uzņēmuma pārstāvi par krāpšanu lielā apmērā, kas veikta būvniecības procesos noslēgto iepirkuma līgumu ietvaros par Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas robežas joslas infrastruktūras izbūvi un Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas robežu ierīkošanu.
IDB pirmstiesas izmeklēšanas gaitā guva pierādījumus tam, ka uzņēmuma pārstāvji, ar mērķi prettiesiski samazināt būvniecības izmaksas, pārstāvētā uzņēmuma interesēs vienojās par krāpšanas izdarīšanu, savukārt minētās Valsts robežsardzes amatpersonas un būvuzraugs, kuriem tika noteiktas tiesības saskaņot jautājumus, kas saistīti ar iepriekš minēto līgumu izpildi, atbilstoši nereaģēja uz uzņēmēju pretlikumīgo rīcību valsts austrumu robežas joslas izbūves gaitā.
Minētās amatpersonas un būvuzraugs, zinot, ka uzņēmums iesniedzis nepatiesu informāciju par darbu izpildi, neizmantoja tām noteiktās tiesības pieteikt pretenzijas par līguma saistību nepienācīgu izpildi un risināt jautājumus, kas saistīti ar nekvalitatīvu darbu, saskaņoja veicamos darbus un apstiprināja to izpildi.
Tādējādi minētā uzņēmuma pārstāvji ar Valsts robežsardzes amatpersonu un būvuzrauga atbalstu, iespējams, izkrāpa no Valsts robežsardzes līdzekļus vairāk nekā trīs miljonu eiro apmērā.
Vienlaikus pirmstiesas izmeklēšanas gaitā tika gūti pierādījumi tam, ka minētā uzņēmuma pārstāvji vienai no Valsts robežsardzes amatpersonām nodeva kukuli, lai minētā amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu darbības kukuļdevēja interesēs un ietekmētu atklātā iepirkumu konkursa izskatīšanas procesu.
Saistībā ar minētajām iespējamajām pretlikumīgajām darbībām kriminālprocesa ietvaros ir arestēta manta vairāk nekā divu miljonu eiro apmērā.
Par iepriekš minētajām iespējamajām pretlikumīgajām darbībām Iekšējās drošības birojs rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret bijušajām Valsts robežsardzes amatpersonām, būvuzraugu, uzņēmēju un uzņēmuma pārstāvi par Krimināllikuma 177.panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma – krāpšana lielā apmērā – izdarīšanu, kā arī pret būvuzraugu rosināts sākt kriminālvajāšanu par Krimināllikuma 239.panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma – būvniecības noteikumu pārkāpšana – izdarīšanu. Vienlaikus pret uzņēmuma pārstāvjiem rosināts uzsākt kriminālvajāšanu par Krimināllikuma 323.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma – kukuļdošana – izdarīšanu, savukārt par VRS amatpersonas iespējami izdarīto noziedzīgo nodarījumu – kukuļņemšanu - rosināts uzsākt kriminālvajāšanu pēc Krimināllikuma 320.panta otrās daļas.
Iekšējās drošības birojs līdz šim ir noslēdzis pirmstiesas izmeklēšanu un rosinājis prokuratūru uzsākt kriminālvajāšanu kopumā jau piecos ar valsts austrumu robežas izbūvi un aprīkošanu saistītos kriminālprocesos.
Iekšējās drošības birojs atgādina, ka nevienu personu nevar uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kamēr tās vaina nav pierādīta Kriminālprocesa likumā paredzētajā kārtībā.