Sākums   > Aktualitātes
 

Aktualitātes

Pretkrāpšanas kustība #Atkrāpies! aicina būt vērīgiem un ziņot par krāpniecību 2019. gada 26. aprīlis

Trešdien, 24. aprīlī, pretkrāpšanas kustība #Atkrāpies! ar diskusiju par krāpniecības pamanīšanu un ziņošanu atbildīgajām iestādēm atklāja kustības trešo sezonu. Sociāli informatīvās kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrībā izpratni par krāpšanu, ēnu ekonomiku un citām negodprātīgām darbībām. Šogad tiks akcentēta nepieciešamība ziņot atbildīgajām iestādēm par gadījumiem, kad ir konstatēta negodprātīga rīcība.

Atklāšanas pasākumā klātesošie tika iepazīstināti ar jaunākā pētījumu centra SKDS veiktā pētījuma rezultātiem, kas liecina par nepieciešamību iedrošināt Latvijas iedzīvotājus ziņot par negodprātīgu rīcību, lai kopīgiem spēkiem tās mazinātu un tiektos uz labāku sabiedrību un valsti, kurā dzīvojam. “Trīs gadu pētījumu ciklā novērojam to, ka sabiedrība ir gatava ziņot un rīkoties tad, ja krāpniecība tieši aizskar cilvēku personīgi vai viņa tuviniekus. Tomēr gana liela ir tā daļa cilvēku, kas uzskata – ar krāpnieku meklēšanu jānodarbojas tikai pašām atbildīgajām iestādēm. Šāda attieksme liecina – notiekošajā ārpus savas privātās telpas pārāk iedziļināties nevēlamies, tāpēc ziņošanas temats, par kuru runāt un informēt sabiedrību, noteikti ir nozīmīgs,” norāda pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš. 

Diskusijas laikā tika akcentēta nepieciešamība veicināt sadarbību starp sabiedrību un tiesībaizsardzības iestādēm - nepaliekot vienaldzīgiem pret tiesību pārkāpumiem un apzinoties savlaicīgas un detalizētas ziņošanas nozīmību, sekmēsim noziegumu atklāšanu un rezultatīvas izmeklēšanas veikšanu.

Pretkrāpšanas kustība turpmākajos mēnešos aicinās ikvienu uzzināt un pārliecināties, kādās situācijās, par kādiem jautājumiem kurai iestādei var ziņot.

Iekšējās drošības birojs ir pretkrāpšanas kustības #Atkrāpies! dalībnieks un novērtē iedzīvotāju iesaistes noziedzīgu nodarījumu novēršanā un atklāšanā nozīmīgumu.

Pateicoties iedzīvotāju aktīvai rīcībai un ziņošanai, kopš savas darbības uzsākšanas 2015. gada nogalē Iekšējās drošības birojs uzsācis vairāk kā 150 kriminālprocesus. Pārsvarā iedzīvotāji Birojam ziņojuši par noziedzīgiem nodarījumiem, ar kuriem aizskartas tieši viņu vai ģimenes locekļu intereses, visbiežāk par korupciju un noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar vardarbību. Diemžēl Iekšējās drošības birojs ir konstatējis arī vairākus nepatiesu ziņu sniegšanas gadījumus un aicina iedzīvotājus ziņot par pārkāpumiem atbildīgi, apzinoties atbildību par nepatiesu liecību sniegšanu.

Ja nācies saskarties ar prettiesisku rīcību no iekšlietu sistēmas iestāžu amatpersonu puses vai ieslodzījumu vietu, ostas un pašvaldības policijas amatpersonu vardarbīgu rīcību, pastāv vairākas iespējās, kā par to ziņot Iekšējās drošības birojam:

  • nosūtot iesniegumu pa pastu vai ierodoties personīgi Iekšējās drošības birojā, Krišjāņa Valdemāra ielā 1A;
  • iesniedzot elektroniski parakstītu iesniegumu e-pastā idb@idb.gov.lv vai portālā latvija.lv;
  • anonīmi zvanot uz Informatīvo uzticības tālruni 67209055 vai rakstot uz e-pastu idb@idb.gov.lv.